USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Politika

HDP'de büyük çalkantı! Buldan, Sancar ve Beştaş'a iltimas, 14 vekile çizik

Terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP’de aday adaylığı süreci başlarken, mevcut milletvekillerine uygulanan 2 dönem kuralı nedeniyle birçok ismin koltuğundan olacağı, 3 vekilin ise istisna tutularak yeniden aday gösterileceği öğrenildi.

HDP'de büyük çalkantı! Buldan, Sancar ve Beştaş'a iltimas, 14 vekile çizik
20-03-2023 11:41

Haber7 - ÖZEL

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’a özgürlük isteyen, Türkiye’nin bölünüp parçalanması için faaliyet yürüten, birçok milletvekili ve belediye başkanı kanlı örgüte yardım ve yataklık nedeniyle tutuklanan, il-ilçe başkanlıkları üzerinden gençleri örgüte katılmak üzere dağa çıkardığı tespit edilen Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP) 2023 seçimleri hazırlıkları başladı.

14 VEKİLE ÇİZİK

Parlamentoda 56 milletvekiliyle temsil edilen HDP’de 2 dönem kuralı nedeniyle 14 milletvekilinin görev süresi sona erecek. 28. Dönemde TBMM’de yer alamayacak HDP’lilerin dokunulmazlıkları kaldırılmış olacak.

Parti tüzüğündeki “Bir üye, aynı organa en fazla iki dönem üst üste seçilebilir” kuralı herkese işletilirken; İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, Mardin Milletvekili Mithat Sancar ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın istisna tutulacağı belirlendi. Pervin Buldan 5 dönemdir HDP sıralarında milletvekili olarak parlamentoda yer alırken, Mithat Sancar ile Meral Danış Beştaş 3 dönem boyunca TBMM’de yer aldı.

Pervin Buldan, terör örgütü elebaşılarından Cemil Bayık ile Kandil'de çekildiği fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

RAHATSIZLAR

İki dönem kuralının esnetilmeksizin uygulanacağı mevcut milletvekillerin yeni dönemde aday gösterilmeyip Buldan, Sancar ve Beştaş’ın yeniden milletvekili yapılacak olmasının adaletsiz olduğu görüşünü paylaşan birçok HDP'linin rahatsız olduğu öğrenildi. HDP milletvekilleri arasında, kuralın esnetilmesi veya diğer 3 milletvekilinin de aday gösterilmemesi gerektiği yönünde itirazların yükseldiği bildirildi.

Kapatma davası devam eden HDP’de terör örgütü PKK’ya müzahir eylem ve söylemleri nedeniyle birçok milletvekili hakkında soruşturma sürerken, yeni dönemde TBMM’ye giremeyecek isimler dokunulmazlık zırhına bürünemeyecek.


İYİ PARTİ’YE PARMAK SALLAYANLARIN KOLTUĞU GİDİYOR

Meclis’te İyi Parti milletvekillerine “İçinde bulunduğunuz ittifaka HDP ve PKK’ya içinde gönül vermişlerin de olduğu insanlar oy verdi. Şu an koltuklarınızda HDP’nin oylarıyla oturuyorsunuz” diyen Fatma Kurtulan yeni dönemde HDP’den aday gösterilmeyecek.